Audacious

Ali Cengiz Kurt / Uygulamalar / 06-01-2019

audacious

Windows alışkanlığı olanlar ve Windows'dan Pisi Linux'a geçenler müzik çalıcı konusunda yeterli ve çok daha iyi araçlara sahip olsa da, Winamp'a alışkanlıkları yüzünden hep bir eksiklik hissetmişlerdir. Winamp'ın özgür platformlar için bir benzeri (neredeyse aynısı) Xmms adı ile yayınlanmıştı. Ancak Xmms beraberinde bir çok sorun ile geliyor. Xmms ile Türkçe karakterler tanınmıyor, ayar seçenekleri oldukça kötü, istenen yazı karakterini atadığınız da çeşitli sorunlar oluyor, bu liste böyle uzayıp gidiyor.

 

Audacious işte bu açığı kapatmak için yaratılmış ideal bir müzik çalıcı. Ben de Winamp alışkanlığı olan birisi olarak Winamp'ın GNU/Linux sürümlerini denedim ancak çalıştırması büyük bir problem ve artık Nullsoft GNU/Linux için yeni Winamp sürümlerini çıkartmıyor.

  • Sade, hızlı ve basit bir müzik çalıcı

Audacious işini iyi yapan, kullanımı oldukça basit, Winamp özelliklerinin hepsini ve daha fazlasını sunan bir müzik çalıcı. Windows'dan Pardus'a yapılan geçişlerde özgür platformunuza adapte olmanızı kolaylaştıracak bir yazılım.

  • Arayüz (Kabuk-Skin) desteği

Audacious, Winamp ve Xmms müzik çalıcılarının arayüzlerini (kabuklarını) destekliyor. Bu sayede milyonlarca görünüm seçeneğiniz oluyor. Arayüz değiştirmek oldukça kolay. İstediğiniz arayüzü Winamp ya da Xmms sitelerinden indirin, /usr/share/audacious/Skins klasörü altına yetkili kullanıcı (root) olarak girin ve arayüzü bu klasöre yapıştırın. Daha sonra Audacious açık iken Seçenekler (Ctrl+P) / Görünüm yolu ile arayüzü değiştirebilirsiniz. Unutmayın; arayüz değiştirdikten sonra Audacious'u yeniden başlatmalısınız.

 

Klasikleşmiş Winamp (Winamp_2_Classic.wsz) arayüzü ile Audacious tam uyumlu olarak çalışıyor. WSZ uzantılı olan dosyaları gerekli klasöre atarken açmanıza gerek yok, açmadan atabilirsiniz.

  • Eklenti desteği

Audacious eklenti (plugins) desteği ile geliyor. Kendi eklentilerinin dışında diğer tarayıcılar için yapılmış uygun olan eklentileri de destekliyor. Örneğin IRC ya da anlık iletişim yazılımları ile yazışırken konuşma ekranına şarkı bilgilerini yazdırabileceğiniz, Audacious'u alarm olarak kullanabileceğiniz, şarkı değişimini istediğiniz şekilde ayarlayabileceğiniz eklentiler bulunuyor. Program o kadar çok eklenti ile geliyor ki, saymakla bitmez. Daha fazlası için seçenekler menüsü işinize yaracaktır.

  • Internet radyolarını dinleme özelliği

Internet üzerinden anlık yayın yapan radyoları Audacious ile dinleyebilirsiniz. Bu radyolar genelde Winamp radyosu diye tabir ediliyor. Parça listesinin altında yer alan panelden add (ekle) / Internet adresi ekle yolu ile radyoları parça listenize ekleyip dinleyebilirsiniz. Genelde bu radyoların yayın adreslerihttp://(ip adresiniz):8000/listen.pls şeklinde oluyor. Bu tip adresleri radyoların kendi sitelerinden ya da arama motorları vasıtası ile öğrenebilirsiniz.

  • Alıştığınız ekolayzır menüsü

Çeşitli bant aralıklarındaki sinyal seviyelerini değiştirebileceğiniz basit ve bilindik Audacious menüsü. Bas, tiz, eko gibi ses değişikliklerini bu menü ile kolayca ayarlayabilirsiniz.

  • Gelişmiş ve basit seçenekler menüsü

Bu menü ile kolayca bir çok ayarı değiştirebilirsiniz. Menüleri ana başlıklar halinde sıralayalım.

Görünüm; Bu menü sayesinde Audacious'un görünümünü (arayüzünü) kolayca değiştirebilirsiniz. Ayrıca parça listesinin ve diğer kısımların yazı karakterini, büyüklüğünü yine bu menü altından ayarlayabilirsiniz.
Ses; Ses ile ilgili tüm ayarlar bu menünün altında. Kullanılan ses çıkış eklentisini (alsa, arts, esound, oss v.b.) bu menü vasıtası ile ayarlayabilirsiniz. Ses kalitesi, biçim ayarları ve oynatma seçenekleri yine bu menü altına koyulmuş.
Bağlantı; Internet radyolarına bağlanırken IP adresinizin görünmemesini tercih ediyorsanız vekil sunucu (proxy) kullanabilirsiniz. Audacious yetkilendirme isteyen vekil sunucularını da destekliyor.
Ekolayzır; Basitçe ekolayzır (equalizer) ayarlarını yapabileceğiniz kısım.
Fare; Audacious'u fareniz ile kontrol edebilirsiniz. Fareniz size ek bir tuş sağlıyorsa bu tuşun işlevlerini bu menü altından değiştirebilirsiniz.
Parça Listesi; Parça listesinde parçalarınızın nasıl görüneceğini, gerekiyorsa dil karakterini, başlık biçimini ve bilgi ayarlarını bu menü altından değiştirebilirsiniz.
Eklentiler; Bu menü Audacious'un bence en verimli menüsü. Eklentiler menüsü dört alt başlık altına ayrılmış. Bunlar çözümleyiciler, genel, canlandırma ve efektler olarak sıralanıyor.
Çözümleyiciler; Bu alt menü ses ile ilgili eklentileri barındırıyor.
Genel; Bu kısımda alarm gibi harici işler için eklentiler yer alıyor.
Canlandırma; Bu alt menüde ise çalma esnasında çıkan görsel uygulamaların eklentileri bulunuyor.
Efektler; Bu menü ise genelde ses efektlerine ait eklentileri barındıran bir alt menü. Yankı (eko) gibi eklentileri bu menü altında bulabilirsiniz.

Dipnot: Size uygun olan eklentileri mutlaka etkinleştirin.
Önemli: Audacious paketini kurarken (paket yöneticisi ile indirirken) audacious-plugins ve audacious-plugins-ugly paketlerini indirmeyi unutmayın. Bu iki paket size birçok eklenti sağlayacak.

  • Sonuca gelirsek...

Audacious azımsanamayacak kadar çok ancak en iyi özellikler ile birlikte geliyor. Kullanmayacağınız özellikler Audacious içerisinde yer almıyor.

Kısacası Audacious bir müzik çalıcısında olması gereken çoğu özelliği barındırıyor. Audacious ben alıştığım görünümden vazgeçmem, benim için sadelik ve sistemin hızlı çalışması daha önemli, işini yapsın yeter diyenlerin bir numaralı tercihi olacak.


Pisi Linux Pisi Linux Pisi Linux Pisi Linux Pisi Linux
© Copyright 2013 - 2024 Pisi GNU/Linux. Bütün hakları saklıdır. | Pisi GNU/Linux gücünü topluluktan alır.
scrollup