İlginç kitlenmeler

Fırat Öngül - 10-08-2022

Merhaba,

Bilgisayar ilginç bir şekilde kitleniyor ya da donuyordu, kanalda Kamil bey baya ilgilendi ve en son ekran kartı olabileceğini söylemişti. Bunun üzerine fanı temizledim, sıcaklığı kontrol ettim ve bir sürü test yaptım. Sistemi sıfırdan minimal + xfce şeklinde kurdum, kırık paketleri denetlettim, kırıklarsa --rei yaptırdım. Açıkçası xfcede kitlenmeler kdedeki kadar sık olmuyor.

Herhangi bir browserda belli müddet bir şey yaptıktan sonra ya da thunarda bir dizinin içine girerken ya da bir dosyayı kes yapıştır yaparken kitleniyor. Acaba denildiği gibi işlemci sıcaklığı ya da ekran kartından mı diye test etmek için steam yükleyip eski bir oyunu ( dosbox ile açılıyor, colonization ) öğlen sıcakğında 6 saat oynadım. Sıcaktan fan sürekli çalışıyordu ama hiç kitlenmedi. Hatta steamden oynarken bir kere bile kitlenmedi. Bu bende kitlenmenin donanım değil yazılım kaynaklı olabileceği düşüncesine yol açtı. Neden olduğunu anlayabilmek için tüm logları araştrıdım fakat power düğmesinden basılı tutarak kapatmak zorunda kaldığım için sistem geri açılışta journali temizliyor ve kitlenme saatine ait loglarda bir şey görünmüyor. Ben de kitleneceğini hissettiğim anda hemen çıkıştan bilgisayarı kapat dediğimde bir müddet bekliyor ve kapatma yapılamadı uyarısı veriyor

ctrl alt F2 ile komut satırına geçiş yapmaya çalıştığımda login kısmına kullanıcı adını yazmaya kalkarken ise loglarda göremediğim hata mesajları akmaya başlıyor 


Neden olduğunu anlayamadığım bu kilitlenmeler hakkında desteklerinizi bekliyorum, denememi / yapmamı istediğiniz bir şey varsa telegram kanalında aktifim genelden ya da özelden iletişime geçebilirsiniz.

Kolaylıklar diliyorum.

 

Fırat Öngül
20-08-2022
#1

Geçen süre içinde edindiğim deneyimle hatayı daha ayrıntılı anlataacğım;

Kitlenme dediğim birden donanım tamamen susuyor değil şöyle ki mesela firefox açtım bir sayfadayım sonra mouseun tekeri ile aşağı kaydırıyorum ama aşağı gitmediğini farkediyorum. Bu arada fareyi ekransa alladığımda sağa sola gidiyor. Firefox penceresinin sağ üstündeki simge durumuna küçülte tıklıyorum göre yöneticisine iniyor bu arada fare yine çalışıyor ne bileyim başlata tıkladığımda programlar menüsü açılıyor. Görev yöneticisndeki firefoxa tıkladığımda geri gelmesi gereken pencerenin sadece başlık çubuğu görünüyor son gittiğim sayfanın adresi ya da title ında yazanıyla filan ama altında hiç bir şey yok ben bu durumda bir şeylerin ters gittiğini ve kilitleneceğini anlamaya başlıyorum. Çarpısına bastığımda eğer erken basmışsam kapanıyor geç basmışsam kapanmıyor. Hemen bilgisayarı kapata basarsam bazen yukarıdaki ilk görüntü gibi mesaj geliyor.  Tekrar simge durumuna küçült ile tekrar görev yöneticisine atabiliyorum masaüstüne sağ tıkladığımda ( xfce deyim ) sağ tuş menüsü geliyor. Olaki o menü,de uygulamaların üzerine getirdiğimde normalde ayarlar bilim filan diye başlıklar görünmesi lazımken işte o zaman fare artık ekranda oynayamaz hale geliyor ve tamamen donuyor. Artık tek yapabildiğim güç düşmesine basılı tutarak kapatmak.

Kanalda da çok sık dile getirdiğim gbi bilgisayarım çok eski ve tüm bu problemler video intel in güncellenmesinden sonra başladı. Donanımım eski ama hatalı olduğunu düşünmüyorum yani bir ram hatası olsa hatalı yere yazdığı anda komple kitlenmesi gerekirdi diye üşünüyorum fareyi onlarca dakika oynatabildiğim pencereleri indirip kaldırabildiğim bir süreç geçmezdi diye düşünüyorum. Bilemedim. Çözümlerinizi bekliyorum.

Kolaylıklar diliyorum.

Kamil Atlı
04-12-2022
#2

Konu çözüldü:

https://pisilinux.org/bugs/detail/115/yne-kitlenme

Pisi Linux Pisi Linux Pisi Linux Pisi Linux Pisi Linux
© Copyright 2013 - 2024 Pisi GNU/Linux. Bütün hakları saklıdır. | Pisi GNU/Linux gücünü topluluktan alır.
scrollup