Kernel panic hatası çözümü

Bilgisayarımızda iki pisilinux kurulu iken grub’da kernel panic hatası çözümü

Sistemimizde iki tane pisilinux kurulu ve kullandığınız pisilinux düzgün şekilde açılıyor diğer pisilinux geçmeye çalıştığınızda kernel panic veriyorsa bu hatayı düzelmek için grubda elle düzenlemek yaparsak düzeltebiliriz.

Kde dosya yöneticisi olan dolphini root haklarıyla açıyoruz, root olarak açabilmek için menünün arama kısmına kdesu dolphin komutunu yazıp enterliyoruz root şifremizi isteyecektir, root şifresini girdikten sonra dolphin root olarak açılacaktır, ya da konsoldan sudo dolphin yazarak ta dolphini root haklarıyla açabilirsiniz.

Her iki pisinlinux’un da kök dizinindeki boot bölümüne gidiyoruz.

Boot bölümlerine tıklayarak açıyoruz. Gelen pencerede her ikisinin grub2 dizinini tıklayarak açıyoruz Oradaki grub.cfg dosyasına tıklayarak bir metin editörüyle açıyoruz.

Grub.cfg dosyaları açtıktan sonra çok dikkatli davranmanız gerekiyor. Yanlış bir şey yapmamamız gerekiyor yoksa sisteminiz bir daha açılmayabilir. Yanlışlık yapmaktan da korkmayın asılda eğer öyle bir şeyle karşılaşırsanız pisilinux usb’den çalışanla grubu tekrar kurtara bilirsiniz. Ama yanlışlık yaparsanız buradaki işlemleri doğru bir şekilde tekrar yapmanız gerek.

Gelelim grub.cfg dosyası üzerinde yapacağımız değişikliklere, grubunu kullandığımız pisinin grub.cfg dosyasına kernel panic veren grub.cfg dosyasında gerekli satırları bulup kopyalayıp yapıştıracağız. Resimlerde görüldüğü gibi kernel panic veren pisideki grub.cfg deki ilgili satırları kopyalıyoruz

Kopyalama işi tamam. Bundan sonra daha da dikkatli olalım. Evet şimdi grubunu kullandığımız yani açılan kernel panic vermeyen pisimizin grub.cfg dosyasında resimde görüldüğü gibi ilgili satırları buluyoruz. Kernel panik veren pisimizin hangi sda olduğunu bilmemiz bu seçimi kolaylaştıracaktır buna da dikkat ederek seçimimizi yapıyoruz Parantezlere dikkat ederek seçelim.

Bu seçtiğimiz kısmı siliyoruz ve diğer grub.cfg dosyasından kopyaladığımızı buraya yapıştırıyoruz kaydet ten dosyayı kaydedip çıkıyoruz. Seçimlere dikkat ederek yaptırsak bir hata yapmadıysak kaydettik den sonra bilgisayarımızı başlattığımızda açılmayan kernel panic veren pisimiz açılacaktır. Saygılarla güle güle kullanın.


sebo 28 / 17-11-2021 / 251
Pisi Linux Pisi Linux Pisi Linux Pisi Linux Pisi Linux
© Copyright 2013 - 2024 Pisi GNU/Linux. Bütün hakları saklıdır. | Pisi GNU/Linux gücünü topluluktan alır.
scrollup